top of page
חיפוש

מתוקי, חייך, מצלמים אותך!

עודכן: 10 בספט׳ 2020

אני משוגעת על תמונות סטילס. אוהבת לצלם, אוהבת לפתח, אוהבת לתלות על הקיר ולהחליף תמונות מפעם לפעם במסגרות… אפילו בחתונה התעקשתי על צלם סטילס מעולה. מהוידיאו היה לי פחות אכפת. ידעתי שבמרוצת הזמן, מה שנחזור אליו, נדפדף בו ונתרפק עליו – יהיה אלבום התמונות המושקע שלנו. ואכן כך! אין לי אפילו מושג איפה הדי. וי. די. של החתונה שלנו נמצא, וגם היום – האמצעי הזה כבר הופך להיות יותר ויותר עתיק…

לכן אני גם אוהבת כל כך את האינסטגרם: צילומים בנייד הופכים לאוסף של רגעים יפים, למעין ספר זיכרונות דיגיטלי, לתמונות ששוות יותר מאלף מילים, לצילומים שאפשר לערוך ולשמור ותמיד ניתן לחזור ולעיין בהם. והיופי – שזה תמיד איתנו. בנייד. נגיש וקל לתפעול ולגישה.

אני בעיקר מעריכה תמונות משפחתיות או תמונות של הילדים, שמנציחות כל רגע בהתפתחות שלהם, שלבים ותקופות שלא יחזרו לעולם והם תמיד מזכרת אישית יפה עבורנו. אני מרבה לצלם את ילדיי ונהנית מהתוצאות. בלי בושה אני מעלה אותם לאינסטגרם, פוקדת את חנות הצילום אחת לתקופה, מתאבזרת במסגרות חדשות ותולה או מניחה לקישוט ולתפארת מדינת ישראל – ברחבי הבית. כשצריך תמונה בביה״ס או בגן ליום המשפחה – אותי אף אחד לא יתקיל!!!!

היום, בעידן הטלפונים החכמים והמצלמות הנהדרות בניידים, עניין הצילום הפך להיות כל כך נגיש וישים. יחד עם זאת, עדיין קצת מאתגר לצלם ילדים. תמיד יהיה מי שיעשה פרצופים ו”יקלקל” את התמונה, תמיד יהיה מי שלא ירצה לשבת או לעמוד כמו כולם, ותמיד יהיה את זה שלא ירצה לחייך כשמבקשים או סתם לא יהיה בקטע של להצטלם 😊 אז חשבתי – דווקא עכשיו, לקראת סוף שנת הלימודים, לפני תחילתו הרשמית של הקיץ ורגע לפני היציאה לחופשות המשפחתיות – על כמה טיפים לצילום מוצלח של הילדים. שאלתי גם את המאסטרית, תמר גוזנסקי, מה הטיפים שלה לצילום מנצח של הילדים, שיגרום לנו להיות גאים בתוצאה ולשמחתי, היא נרתמה לעזרתי. תמר, למי שלא מכיר (והנה הפוסט שלי על החוויה הצילומית של איתה) היא צלמת מוכשרת, שמעניקה תוכן חזותי לעסקים קטנים כגדולים, מלווה אותם, מייעצת וגם עושה להם סטיילינג. רבת כישרונות וכישורים, והכל תמיד בחיוך והתמסרות טוטאלית!

אז זה הולך ככה: אור טבעי – אני לא יכולה לשכוח שכשהצטלמנו לחתונה שלנו בשעת השקיעה, הצלם אמר לנו אז: ״איך אני חרמן על האור הזה!״ הייתי קצת מזועזעת ממנו אז, אבל זה עבר לי כשראיתי את התוצאה. אז אפשר לגחך עד מחר, אבל דעו לכם שאין על אור טבעי!!!! התוצאות באור יום הן מדהימות והתמונות האלה כמעט שלא נזקקות לעריכה בעיניי.

רגעים רנדומליים, פשטות והומור – נסו לצלם את הילדים מבלי למשוך את תשומת ליבם באופן מכוון. ואם תגידו להם שבשום אופן אסור להם לחייך, זה יגרור בדיוק את ההיפך! רוב הילדים יחייכו בין אם כדי לעשות לכם דווקא, או שייצא להם חיוך מתוק ומלא חן, כי הבקשה שלכם פשוט תעלה בהם גיחוך. השתדלו לצלם רגעים רנדומליים, פשוטים, ואם בא לכם שיתפוצצו מצחוק, פשוט השתמשו בקצת הומור: בא לך עוגיות תרד? למי יש פה רגליים מסריחות? מי יודע לשאוג כמו אריה???

משחק תוך כדי צילום – אפשרו לילדים לשחק כשמצלמים אותם. זה יוצא אמין ואותנטי. “וזה מאפשר גם לראות את האינטראקציות בין הילדים”, מחזקת תמר. מה גם שהיום, בלחיצות הקלות והמתמשכות בנייד, אפשר לתפוס תמונה אחת משגעת מתוך 50 פחות טובות. וגם הקלות שבמחיקה וההישארות עם תמונה אחת שהיא איכותית ומיוחדת – היא כייפית ולא מכבידה. ילדים אוהבים לקפוץ, מזכירה לי תמר והיום המצלמות בניידים מאפשרות לצלם פרץ תמונות, שמתוכו תצא תמונה אחת מעולה במקרה הרע, וכמה תמונות ממש מתוקות ושובביות של רגע הקפיצה והפוזה באוויר, במקרה הטוב….

תשאלו שאלות – מגוון ההבעות, המימיקות והרגש שיוציאו הילדים תוך כדי דיבור, שווה הכל! (יש לי משחת שיניים על האף? יש אווירונים בשמים? איך היה בגן היום? עם מי שיחקת? מי הרגיז אותך? יש נמלים על הרצפה? וכו׳)

רדו לגובה העיניים שלהם – ירידה על הברכיים שלכם ולגובה שלהם, יוצרת תמונה טבעית והילד מרגיש שהוא פחות אובייקט בצילום.


ובכלל, אתם תתאימו את עצמכם לילדים ולא הם אליכם. אם הם משחקים, נועו סביבם, תחפשו את הזווית הטובה ביותר לצילום ואל תפריעו להם להיות טבעיים ונוחים.

בנוסף, תסתכלו מה ברקע. מה עוד נכנס לכם לפריים, מלבד הילדים. שלא תצטערו אחר כך על עוברי אורח שסתם נקלעו בטעות לרקע התמונה שלכם או על איזה פח אשפה שעומד לכם מאחור, כמו פה, לבושתי:

ועכשיו, שימו לב לטיפ מגניב במיוחד של תמר – והוא המעבר לשחור-לבן. אפשר היום לקנות מצלמות חד פעמיות שמצלמות בשחור-לבן, ואם מצלמים בטלפון, אפשר לערוך לאחר מכן את התמונה ולהעביר אותה לשחור-לבן. כשהרקע מבולגן, או כשהילדים לבושים בצבעים רועשים ועם כל מיני קישקושים, שווה לנסות להפוך את התמונה לשחור -לבן. פתאום רואים את הקווים הנקיים שמאחורי כל הבלאגן, רואים הבעות. “זה מנקה את כל ה’רעש’ מסביב”, מבטיחה תמר. וגם התמונה הבאה באדיבותה:

ולסיום, ה-טיפ של תמר, הוא להשתמש באפליקציה המדהימה Chatbooks לפיתוח התמונות ושליחתן לארץ. לתמר יש קיר שלם בבית עם התמונות המהממות שלה, שפיתחה דרכם.

אז זה על קצה המזלג ומקווה שתחזרו מחופשת הקיץ עם כמה תמונות שוות במיוחד לפיתוח ועם אלבום שלם של תמונות מהממות, אותנטיות ושונות של הילדים שלכם.

חופשה נעימה ויצירתית שתהיה! ותודה לתמר גוזנסקי, המוכשרת והאדיבה.

5 צפיות0 תגובות

Comments


hello-revival-2_NRQBcggnU-unsplash.jpg
%D7%9B%D7%AA%D7%9D-%D7%A6%D7%91%D7%A2-%D
מריחה-צבע-yurehz-דנה-דלתות.png
ellieelien-MpOw8c_wPio-unsplash.jpg
alyssa-strohmann-tnpr-hPOta0-unsplash.jp
bottom of page