top of page
חיפוש

כמו זוג עגורים…

עודכן: 10 בספט׳ 2020

אז בהמשך לחגיגות ה-60 לאמא שלי האהובה, עשינו סיור משפחתי גם באגמון החולה. . למעשה, בכך חתמנו את הטיול המשפחתי.עלינו על עגלת מסתור, שהיא בעצם עגלה מקורה, הרתומה לטרקטור, עם מושבים פתוחים הצופים לנוף. הנוסעים יושבים בתוכה בעוד הטרקטור נוסע ועוצר לסירוגין ברחבי האגמון והמדריכה (טל המתוקה, במקרה שלנו), מסבירה על עמק החולה, על הנופים והביצות שרצו לייבש אי אז, על מקורות המים של האגם, על הציפורים השונות, על חיות הטבע במקום וכמובן – על העגורים.


מדובר בסיור של שעה בעגלה הרתומה הזו, שהיא בעיניי פתרון נפלא מכמה סיבות: ראשית, העגורים לא רואים בעגלה הזו איום ולכן לא מפחדים ובורחים ממנה כשהיא מתקרבת. הם סבורים שזה הטרקטור שמביא להם אוכל ובשבילם העגלה הזו נראית כמו קופסת המזון שלהם. העניין הזה מאפשר לראות את העגורים, לצפות בהתנהגותם בשטח ולקבל הסברים אותנטיים מהמדריכה, דבר שפחות מתאפשר באמצעי התצפית האחרים (סיור רגלי, נסיעה ב״רכב גולף״ וכדומה).

שנית, מאד נוח, בעיקר עם הילדים, לשבת ולא ללכת מרחקים ארוכים. הנסיעה עברה בנעימים, ההסברים היו ממוקדים וחביבים על הילדים ואפילו נלי הקטנה (שנתיים וחודשיים) שיתפה פעולה וישבה למופת.


המחיר לנסיעה כזו הוא 57 ₪ למבוגר, 49 ₪ לילד (ילד = עד גיל 12. ילדים עד גיל 3 לא משלמים :-)). האפשרויות הנוספות הן כאמור נסיעה במעין רכבי גולף (המכונים גם “קלאב קאר”), השכרת אופניים או טיול רגלי.


תוך כדי נסיעה בעגלת המסתור ראינו אנפות, למדנו על הסיקסק, הליבנית, והנוטריה – (כמו בונה) וצפינו בדממה על כמה עופות דורסים שישבו על ענפי העצים. קיבלנו הסברים על הקאפאן והשפמנון וגם על המגלן (הציפור השחורה). קיבלנו הסברים על נדידתם של העגורים לצפון רוסיה, על האכלתם, על הדגים השונים וגם על הצמיחה של הקנה, הגמא והסוף סביב האגם.


הנופים הניבטים מהעגלה מרהיבים. כמויות העגורים הנמצאות בשטח גורמות לנשימה להיעתק. קשה להאמין שישראל היא רק תחנה עבורן (אמנם תחנה משמעותית), אבל לדמיין שהעוף הגדול הזה עף מכאן לאירופה – מה שאנחנו עושים בדרך כלל בטיסה – הוא בלתי נתפס ונדמה כנס הבריאה…

הכי קסם לי לשמוע שהעגורים הם מאד משפחתיים. הם בני זוג לכל החיים. מחקר מסוים אפילו גורס שאם אחד מהם מת, השני לא מחפש פרטנר חדש. נאמנות וזוגיות לנצח. כמה יפה!!! למעשה, היה נכון יותר לומר ״הם כמו זוג עגורים״, מאשר ״הם כמו זוג יונים”, שהרי היונים ידועות אמנם כמונוגמיות, אך הן יחליפו בן זוג במקרה של מוות, מה שהעגורים לא יעשו! זה לכשעצמו זיכה את העגורים בעוד מיליון נקודות זכות אצלי…


למחרת חזרתנו, נלי (כזכור – בת שנתיים וחודשיים), הציצה בתמונות שבנייד שלי ולפתע נתקלה בתמונות הטרקטור, המחלק את האוכל לעגורים. ״הוא מביא להם תירס, לציפורים״, פסקה והיממה את כולנו, איך למרות גילה הרך, הקשיבה להסברים, הפנימה וגם זכרה לשלוף את זה בזמן הנכון ובהקשר הנכון! כפיים לנלי!

בקיצור, ההשקעה שווה! המקום מרהיב ושיאו בין החודשים אוגוסט עד נובמבר ומרץ עד מאי אז מהרו.

וד״ש לעגורים, פאז׳לסטאה!

לפרטים והזמנות – אגמון החולה: 04-6817137 http://www.agamon-hula.co.il/

4 צפיות0 תגובות

Commentaires


hello-revival-2_NRQBcggnU-unsplash.jpg
%D7%9B%D7%AA%D7%9D-%D7%A6%D7%91%D7%A2-%D
מריחה-צבע-yurehz-דנה-דלתות.png
ellieelien-MpOw8c_wPio-unsplash.jpg
alyssa-strohmann-tnpr-hPOta0-unsplash.jp
bottom of page